انگلیسی‌ها خواستار محاکمه بلر به عنوان جنایتکار جنگی هستند

سردبیر

محصولات آرایشی و بهداشتی

انگلیسی‌ها خواستار محاکمه بلر به عنوان جنایتکار جنگی هستند

  • مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۶
نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد یک سوم انگلیسی‌ها خواستار محاکمه نخست وزیر اسبق این کشور به دلیل تصمیم تجاوز به عراق، به عنوان یک جنایتکار جنگی هستند.

به گزارش تسنیم،‌ نتایج تازه ترین نظرسنجی انجام شده  توسط شرکت«YouGov» حاکی از آن است که یک سوم مردم انگلیس خواستار محاکمه «تونی بلر» نخست وزیر سابق این کشور به دلیل تصمیم سال ۲۰۰۳ میلادی او برای حمله به عراق در کنار آمریکا هستند و بلر را یک جنایتکار جنگی می دانند.

بر این اساس، ۳۳ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی اعلام کرده اند که رهبر سابق حزب کارگر انگلیس آگاهانه اقدام به گمراه کردن و دادن اطلاعات نادرست به پارلمان این کشور و فریب مردم برای حمله به عراق کرده است و بنابراین، باید به عنوان یک جنایتکار جنگی محاکمه شود.

نتایج این نظرسنجی بعد از آن منتشر شده است که با حکم دادگاه عالی انگلیس، پیشنهاد «عبد الواحد شنان آل رباط» فرمانده سابق ارتش عراق مبنی بر محاکمه بلر به دلیل تصمیم او جهت تهاجم به عراق مسدود شد. در حالیکه این فرمانده سابق ارتش عراق بلر را به ارتکاب جنایت تجاوز به عراق متهم کرده است، دادگاه عالی انگلیس استدلال کرد که در قوانین انگلیس، هیچ ماده قانونی برای جرایم تجاوزگری وجود ندارد.

انگلیس بخشی از ائتلاف تحت رهبری آمریکا در تهاجم به عراق به حساب می آید آن هم بعد از آنکه «جورج دبلیو بوش» رئیس جمهور اسبق آمریکا و بلر، صدام حسین را به داشتن تسلیحات کشتار جمعی و ارتباط با تروریست ها متهم کردند.

با این حال،‌ گزارش چیلکات یا همان تحقیق پیرامون جنگ عراق با بررسی یافته های حاصل از نقش انگلیس در حمله به عراق، نشان می دهد که بلر خود را با بی جهت قانع کرده است که صدام حسین تسلیحات کشتار جمعی در اختیار دارد آن هم در شرایطی که گزارش نهادهای اطلاعاتی به چنین مدارکی دست پیدا نکرده بودند.

برای خرید پاور بانک شیائومی و شارژ موبایل خودتان در هر حال اینجا کلیک کنید.
منبع